„Maria Dąbrowska – patronka SP w Branicach”
18.05.202119 maja 56 lat temu zmarła Maria Dąbrowska (1889-1965) - patronka naszej szkoły. Chociaż współcześnie jej twórczość nie należy do najczęściej czytanych, to warto coś niecoś o niej wiedzieć.
Maria Dąbrowska to nie tylko polska powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka. To także działaczka społeczna. Po odzyskaniu niepodległości brała czynny udział w organizowaniu oświaty ludowej i robotniczej, była bardzo aktywna w życiu publicznym. Humanistyczna i obywatelska postawa pisarki ujawniła się w pełni w licznych opowiadaniach zebranych w tomie Znaki życia (1938). Podczas okupacji Dąbrowska przebywała w Warszawie, biorąc aktywny udział w podziemnym życiu kulturalno - oświatowym i w powstaniu warszawskim. Pamiętajmy również o jej powieści Noce i dnie (1931–1934), za którą była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965.
A tak sama pisała o swoim rodzinnym mieście: "Jestem dzieckiem ziemi kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek: "Uśmiech dzieciństwa", "Ludzie stamtąd" oraz "Noce i dnie". Ta ziemia ukształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości".W 1960 nadano pisarce honorowe obywatelstwo Kalisza, a w 1975 odbyła się tam prapremiera filmu Noce i dnie w reżyserii Antczaka, który i dziś można oglądać na polskich kanałach telewizyjnych.
HARMONOGRAM NAUKI HYBRYDOWEJ 17-28.05.2021
10.05.2021w wyznaczonych dniach uczniowie uczą się w szkole, w pozostałych uczą się zdalnie
Powrót do szkoły
07.05.2021Nowa galeria Powrót do szkoły została dodana do albumu fotograficznego
Drogi Uczniu, Rodzicu - przeczytaj kilka ważnych rad które pomogą w powrocie do szkoły
powrót na sportowo
05.05.2021Nowa galeria powrót na sportowo została dodana do albumu fotograficznego
powrót klas I-III do szkoły
20Nareszcie wróciliśmy do szkoły. Radości nie było końca. Każdy z nas spragniony był widoku koleżanek i kolegów. Wychowawcy i nauczyciele zrobili nam niespodziankę. Przywitali nas bardzo miło grami i zabawami na świeżym powietrzu. Teraz zabieramy się do nauki, do wakacji jeszcze prawie dwa miesiące. Spędzimy ten czas ucząc się i bawiąc :-)
Uczniowie klas 1-3
Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Branicach na rok szkolny 2021 / 2022
22.03.2021Szczegóły w zakładce "Rekrutacja"
OFERTA EDUKACYJNA
Drogi Rodzicu
Wybierając szkołę wybierasz przyszłość swojego dziecka. Dlatego ważne jest poznanie tego czym dysponuje, co oferuje i co może zapewnić.
Nasze największe atuty:
- wykwalifikowana kadra pedagogiczna,
- dobrze wyposażone sale lekcyjne i pracownia komputerowa,
- hala sportowa,
- sala gimnastyczna,
- boisko szkolne,
- dostęp do orlika,
- wykwalifikowana kadra trenerska,
- opieka logopedyczna,
- pomoc psychologiczno pedagogiczna, zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
- wyżywienie w stołówce szkolnej,
- opieka i ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej,
- dobrze wyposażona biblioteka,
- bezpieczny transport do i ze szkoły
- bogata oferta zajęć dodatkowych:
- Zespół wokalny „Szag”,
- Zespół taneczny „Impuls”,
- Branickie Mażoretki „Kaprys”,
- drużyna harcerska,
- liczne zajęcia sportowe (piłka nożna, unihokej, karate)
Ostatnie pożegnanie
26.04.2021Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 19 kwietnia, w wieku 91 lat, odeszła od nas Pani Irena Kamińska, emerytowananauczycielka języka polskiego, wychowawca, koleżanka, przyjaciel.
Pani Irena Kamińska w 1955r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Początkowo pracowała w Warszawie, następnie w Łodzi, a w latach 1961-1990 w Szkole Podstawowej w Branicach.
Z prawdziwą pasją przekazywała uczniom nową wiedzę, a jej spokój, opanowanie, łagodność dawało im poczucie bezpieczeństwa. Tego taktu i tej mądrości uczyła kolejne pokolenia swoich uczniów.
Za wzorową pracę i zaangażowanie była wielokrotnie nagradzana, m.in.została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowana Nagrodą Kuratora Oświaty.
Pogrzeb Pani Ireny Kamińskiej odbędzie się 6maja 2021r. w Warszawie.
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie
Nauka zdalna oczami ucznia, rodzica, nauczyciela.
02.03.2021Nauczanie zdalne to forma pracy szkoły uciążliwa dla nas wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli. Najgorsze, co moglibyśmy zrobić w tej sytuacji, to przerzucać na siebie wzajemnie
odpowiedzialność za ten stan, który jest od nas niezależny. A jeśli coś od nas nie zależy i jest dla nas uciążliwe, to musi wzbudzać frustrację. Nie potęgujmy jej więc dodatkowo wzajemnymi oskarżeniami, pretensjami, agresją. Wspierajmy się raczej, bo przecież „wszyscy jedziemy na tym samym wózku”. I starajmy się po prostu przetrwać ten trudny czas. Moją covidową „czarną dziurę” najprościej streścić mogę w zdaniu: „ Przecież nie jestem w stanie niczego ich nauczyć, bo ukryci za monitorami swych komputerów uczniowie robią wszystko, poza przyswajaniem wiedzy z języka polskiego”. Potwierdzają to ogólnopolskie badania, według których 50% uczniów w czasie zajęć gra lub prowadzi rozmowy
z wykorzystaniem smartfonu.
Na szczęście uczniowie udowadniają mi, że Ci, którym zależy,
w każdej sytuacji potrafią –
parafrazując Wojciecha Młynarskiego – „robić swoje”.
Jeżeli wspólnie: Wy- Uczniowie i Wy-Rodzice, i My-Nauczyciele będziemy „robić swoje” oraz
wzajemnie się wspierać, to przecież DAMY RADĘ.
Bo innego wyjścia nie mamy…
Urszula Sipel-Wiecha
Laptopy z projektu „Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża”
27.05.202117 marca 2021 r. Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przekazał naszej szkole 23 laptopy, które zostaną oddane nauczycielom, jako ich narzędzie pracy. Sprzęt został nam dostarczony w ramach projektu „Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Serdecznie dziękujemy Marszałkowi Województwa Opolskiego, Samorządowi Województwa Opolskiego, Pani Agnieszce Okupniak - Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz Panu Zbigniewowi Ziółko - Radnemu Sejmiku Wojewódzkiego i Gminie Branice. Jest to dla nas ogromne wsparcie techniczne. Województwo Opolskie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Gmina Branice
WOŚP
02.02.2021W 29-tym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy razem z Wójtem Gminy Branice i Publicznym Przedszkolem w Branicach udało nam się zebrać kwotę 3117,25 zł. Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021r.
16.12.2020Informacja Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.
więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiany-na-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-w-2021-r
"Mała książka-wielki człowiek"
30.11.20203 listopada 2020 roku Pierwszaki naszej szkoły otrzymały niezwykły prezent. Po otwarciu paczki okazało się, że to są książki. Na lekcjach mówiliśmy o książeczkach dla dzieci, nawet wykonywaliśmy swoje wlasne. Otrzymaliśmy Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach Kampanii "Mała książka-wielki człowiek", której celem jest rozwój czytelnictwa …
Archiwum Aktualności